Ne Aramıştın?

Yeme, içme, gezme, görme, gülme, annelik, babalık, çocukluk, sanat, çizme, boyama, müzik, tiyatro, film..

Friday, January 4, 2013

Özetle 2012

Karnım burnumda girdim 2012'ye. Kar, yağmur, fırtına. Güneşli bi günde doğurayım diye evde annemle dua ediyoruz. Düğünümde de böyleydi. O da şubat. Gelinliğin üstüne mont giymeyeyim diye yine açtık elleri havaya. Sesimizi duydu sağ olsun güneşli ve nispeten ılık bir havada evlendim, doğurdum.

Doğumdan sonra bebeği kırkında ziyaret etme diye bi geleneğimiz var malum. Anne perişan, bebek ağlak, ev dandini, herkes yorgun. Ama yok kırkında eline çiçeğini alıp illa gidecen. Bebek olm işte bildiğin bebek nesine geliyorsun? Ara tebrik. Ay gelmedin, gitmedin demeyeceğim gibi ne iyi ettinde aradın derim. Neyse yine açtım elleri havaya, öyle bi indir ki allahım kimse gelemesin dedim. Eşref saatine mi denk geldik ne olduysa kimse gelemedi kar kıyametten.

Doğumdan sonra hemen emzirme başladı. Başladı süt muhabbetleri. Sütün yetiyor mu, şunu ye sütün çoğalır, bunu yeme sütün azalır, biri maydonoz yemiş sütü bitmiş, diğeri dereotu yemiş sütü fışkırmış, üst komşu 7 yaşına kadar emzirmiş, berkecan hiç emmemiş aptal olmuş, ayşecan çok emmiş memefili olmuş, mama yedirme çok uyur olur, su içirme bol s*çar, kucağına alma kucakçı olur, yatağa bırakma yatakçı olur, meyve verme armut olur, sebze verme hıyar olur. Olur da olur yani. Kimse susayım da kız nasıl biliyorsa öyle yapsın, biz söylemeyelim o sorsun, yanlışa doğruya kendi karar versin, benim bildiğim çok mu doğru acaba demez. Ağzı dolu dolu anlatır da anlatır.

Yaz geldi, kız azıcık büyüdü hop tatile geldik. Üç ay tatilde on kez denize girdim mi acaba. Emzirme bitti, katı gıda başladı, işler karmaşıklaştı. Emzirmek büyük lüks arkadaş. Yanında mutfak taşımana gerek yok bir kere. Bebe acıktı mı çıkar ver, bebe uyuyacak mı çıkar ver, bebe stres mi oldu hop meme. Burnu mu tıkandı sık iki damla, gözüne toz mu kaçtı iki de göze sık, yüzünü bile sildim sütle. Her derde deva. Katı gıda işiyle birlikte yorgunluk katlanıyor. Kız uyudu hadi ben de şuraya kıvrılayım diyordum ya hah öyle olmuyor o. Sebze haşla, yoğurt mayala, karıştır, araştır ve tabii ki topla yerleştir. Yetmedi bi de sıkıyosa yedir.

Sonbahar geldi bebe koyduğun yerde durmaz oldu. Koyuyordun koltuğa işini yapıyordun. Dönmeye başlamasıyla o da bitti. Aman döndü düşmesin, aman ayaklandı düşmesin, aman bir yerleri çekmesin, aman tepesine bişeyler devirmesin, aman eline bişey aldı, yutmasın, tutmasın, ellemesin derken bi bakıyorsun saçların ağarmış. Bebeği hala koyduğu yerde kıprdamayan annelere sesleniyorum; bunlar iyi günleriniz, hele bir dönmeye başlasın ahahahah.

Yılın son ayı yine kaçtım anneme. O da hem gel beraber büyütelim diyor hem de hastayım, yorgunum, kursa gidicem, arkadaşlarla tatile gidicem diyor. En azından bahçede, güneş içinde, sıcak bir evdeyiz. Değişiklik oluyor.

Yeni yıla da kızımla uyuyarak girdik. Yılın kalan son bir saatini uyuyarak geçirip, yeni yılın ilk saatlerine yine uyuyarak girdim. Ertesi gün kızı anneme bırakıp gönlümce gezip eğlendim. Ertesi gün de arabaya atlayıp Ankara'ya döndük.

Şimdi iki bavul eşya yıkanmayı, yerleşmeyi bekliyor. Yemek tabi ki yok.

Ama keyifler yerinde.

Hadi ben iş başına marş marş.

mobil hareketler
Location:Ev

4 comments:

 1. Şimdi gel de yap 2. çocuğu Damla hanım. Bir de kardeşsiz çocuk hiç çocuk derler ,yok arkadaşım ben almayayım okurken geçmiş anılarım depreşti ,kıpraştı bana bişiler oldu vallahi :S
  Allah yardımcın olsun bacım, Allah kurtarsın bi kapa bi aç gözünü düğününde göbek atarken uyan inşallah :p

  ReplyDelete
 2. kahkaha atarak güldüm yani o derece harika bir sene olmuş emin ol aynı şeyleri yaşamışız 2012de :D

  ReplyDelete
 3. Zoi bende kahkaha ataraktan sesli güldüm Allah'tan okulda kimsecikler yok :D Musmutlu yıllar ^.^ bir de bir de kolay gelsin :)

  ReplyDelete
 4. yaaa bayılıyorum yazılarına gül gül öldüm yaa:D

  ReplyDelete

 
Designed by Beautifully Chaotic